Żurek jest jedną z najpopularniejszych zup polskich. Od równie popularnego barszczu białego różni się rodzajem zakwasu (żurek robimy z zakwasu z mąki żytniej, natomiast barszcz biały- z mąki pszennej).
Jak Polska długa i szeroka żurek podaje się na miliony opcji: z ziemniakami, gotowaną kiełbasą lub samym jajkiem. Ja żurek podaję z podsmażoną kiełbasą i jajkiem. Oto składniki (dla 6-8 osób, lub ewentualnie jako obiad na dwa dni :-)
Przepis ten podaję jako pierwszy z dedykacją dla pewnej Magdaleny, która pewnie już zgubiła te 16 karteczek, na których zapisała mój przepis ;-)
SKŁADNIKI:
- jajka- 5 sztuk
- cebula- 2 sztuki
- masło- 2 łyżki
- kiełbasa (najlepiej typu wiejska)- 400 g
- 3-4 listki laurowe
- 2-3 łyżki majeranku
- 3 ząbki czosnku
- kilka ziaren ziela angielskiego
- śmietana 30%- 4 łyżki
- żurek z butelki- 1 sztuka
- serwatka- 1 szklanka
- wywar warzywny- 1 litr
- pół chleba tostowego
- sól, pieprz
- szczypiorek lub dymka do dekoracji
1. Cebulę kroję w drobną kostkę, kiełbasę w półksiężyce. Roztapiam na patelni 2 łyżki masła i wrzucam cebulkę (warto ją troszkę posolić- szybciej zmięknie). Kiedy cebulka jest już szklista, wrzucam kiełbasę. Podsmażam, mieszając od czasu do czasu, aż kiełbasa puści tłuszcz i będzie rumiana. Jajka gotuję w osobnym garnku.
2. Wywar warzywny wlewam do dużego garnka, dodaję połowę majeranku, liście laurowe, czosnek i ziele angielskie ,doprowadzam do wrzenia.
3. Czekając, aż wywar z przyprawami się zagotuje przygotowuję grzanki: chleb tostowy kroję w kostkę ( ok 2 na 2 centymetry), piekarnik nagrzewam do 150 stopni i wrzucam grzanki. rozłożone równomiernie na blasze. Piekę około 10-15 minut, aż się zarumienią.
4. Do gotującego się wywaru dodaję żurek i serwatkę, zagotowuję. Po około 5-7 minutach dodaję kiełbasę z cebulką z patelni ( bez odsączania tłuszczu) i pokrojone w księżyce jajka. Powoli doprowadzam do wrzenia, dodaję resztę majeranku.
5. Odlewam około chochelkę zupy do innego garnuszka, dodaję śmietanę, solę 2 szczypty (żeby uniknąć ścięcia się śmietany), DOKŁADNIE mieszkam i dodaję do żurku. Doprowadzam do wrzenia i gotuje około 5 minut.
Po zagotowaniu doprawiam do smaku solą i pieprzem.
6. Żurek nalewam na talerze, posypuję grzankami i posiekanym szczypiorkiem lub dymką.
Prawda, że proste?? SMACZNEGO :-)
Jak nie lubię żurku, tak wygląda fantastycznie!:) Dalej Izunia, dalej:)
OdpowiedzUsuńEdit jak Ci zrobię żurek, to polubisz...:)
Usuńwszystko super, ekstra, brakuje tylko jednego BARDZO znaczącego elementu,a mianowicie: zdjęć kurków od kuchenki podczas gotowania!
OdpowiedzUsuńWszystko powoli, powoli...:))
UsuńZurku nie cierpie, ale tego mialam okazje skosztowac i musze przyznac, ze bylam w szoku! :) Iziorku, oby tak dalej! Trzymam kciuki!
OdpowiedzUsuńUwielbiam żurek, ale jeszcze go nigdy sam nie robiłem :)
OdpowiedzUsuń